Czcionka – rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego. Współcześnie czcionka drukarska została wyparta przez font komputerowy, która jest obrazem pojedynczego znaku (glifu) zakodowanym w postaci bitmapowej lub wektorowej.
Czcionka została wynaleziona na Dalekim Wschodzie w XI wieku przez Bi Shenga, jednak w Europie do powszechnego użytku zaczęła wchodzić dopiero od XV w.Stosowania czcionek zaprzestano na początku lat 90. XX w. po upowszechnieniu się systemów DTP. Obecnie czcionki używane są tylko w artystycznych technikach druku oraz w niektórych drukach akcydensowych, np. w wykonywanych celowo tradycyjnymi metodami dyplomach lub w wydawnictwach o charakterze pamiątkowym.
Najpopularniejsze czcionki:
Helvetica - Helvetica jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o klasyczny font bezszeryfowy. Helvetica jest wszechobecna, stosuje się ją wszędzie i w każdym celu. W składzie raczej do krótszych tekstów, nagłówków, trochę rzadziej do głównego, długiego tekstu. Helvetica powstała w Szwajcarii
Futura - Futura wykorzystywana jest w nagłówkach, logotypach i dużych napisach, a także w małych tekstach typu przypisy, podpisy pod ilustracjami. Font był używany w reklamach m.in. Ikei, Shella i HP.
Times New Roman - Chyba najbardziej rozpowszechniony krój tekstu na świecie, używa się go w głównych tekstach gazet, czasopism i książek. Został stworzony w roku 1932 przez Stanley’a Morisona i Victora Lardenta dla brytyjskiego magazynu The Time.
Trajan - Choć font Trajan został stworzony dla Adobe w 1989 roku przez Carola Twombly’ego, jest dosłownie wzorowany na antycznym rzymskim kroju zwanym capitalis monumentalis. Krój wykorzystywany prawie wyłącznie do nagłówków i tytułów, tekstów religijnych, afiszy, wiele plakatów filmowych wykorzystywało ten font, np Titanic.
Myriad Pro - Myriad jest wykorzystywany m.in. w logotypach Gmail (trzy ostatnie litery), , został też wybrany jako oficjalny krój firmy Visa, jednak największą popularność zyskał, zastępując Adobe Garamond w funkcji oficjalnego kroju Apple Inc.
Jak zainstalować czcionkę w Adobe Illustrator:
1. Pobierz dowolną czcionkę np. ze strony - www.dafont.com
2. Otwórz pobrany plik i naciśnij zainstaluj
3. Teraz wystarczy otworzyć Illustratora i sprawdzić czy zainstalowana czcionka działa
Jak stworzyć własną czcionkę:
1. Na początku należy zaprojektować wygląd liter np. w Photoshopie lub Illustratorze, a następnie zapisanie pliku w formacie .bmp
2. Następnie otwieramy plik np. w programie Fontcreator. Wybieramy nowy dokument i potem klikamy na znak który stworzyliśmy
3. Po stworzeniu wszystkich znaków, które mają znajdować się w naszej czcionce, zapisujemy plik.
4. Następnie należy zainstalować czcionkę, w taki sam sposób jak wyżej.