Budowa książki

Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

rr

Obwoluta

To papierowa okładka zakładanana właściwą okładkę książki,posiadająca zagięte brzegi(skrzydełka) zachodzącena wewnętrzne stronyokładzin okładki, stosowana w oprawie twardej, czyli posiadającej grzbiet i sztywne okładziny. Chroni oprawę książki lub jej okładkę. Reklamuje książkę, przyciąga wzrok. Budowa książki

7

Okładka

Okładka to zewnętrzna część oprawy trwale połączona z wkładem. Zbudowana jest z okładziny tylnej, przedniej i grzbietu. Wykonuje się ją z trwałego papieru, kartonu, tektury, tkaniny czy też tworzywa sztucznego. Jest zwykle przedmiotem opracowania graficznego. Powinny być na niej umieszczone tytuł dzieła, nazwiska autorów i nazwa wydawcy. W wydaniach wielotomowych umieszczona jest informacja o numerze tomu oraz zbiorczy tytuł całego wydania.

6

Karty tytułowe

Karty tytułowe nazywane są często czwórką tytułową. Obejmują cztery pierwsze stronice książki, które powinny zawierać wszystkie formalne i prawne informacje o wydaniu. Coraz częściej można spotkać książki z jedną stroną tytułową.

Pierwszą stronicą książki jest strona przedtytułowa. Zwykle umieszcza się na niej skrócony tytuł dzieła (tzw. przedtytuł). W wydaniach seryjnych można na niej umieścić nazwę i znak serii. Pochodzenie stronicy z przedtytułem sięga okresu inkunabułów, kiedy książki trafiały do handlu nieoprawione, a pierwsza stronica miała napisany odręcznie tytuł i chroniła początek dzieła przed zabrudzeniem.

Drugą stronicą jest strona przytytułowa (wakat, kontrtytuł) i jest zazwyczaj pusta. Bywa jednak traktowana przez typografa lub grafika jako dodatkowa powierzchnia przy projektowaniu karty tytułowej i wówczas tytulatura znajduje się na dwóch stronach na rozkładzie. Zawiera czasem tzw. frontyspis, czyli ilustrację na niej naklejoną lub wydrukowaną (albo też obcojęzyczną stronę tytułową).

Strona tytułowa musi zawierać imiona i nazwiska autorów, tytuł główny wraz z podtytułem, imiona i nazwiska głównych współwydawców książki, oznaczenie numeru wydania, sygnet i nazwę wydawcy w pełnym brzmieniu oraz miejsce i rok wydania. W przypadku książki wielotomowej należy umieścić w tym miejscu numer i tytuł indywidualny tomu

2

Blok książki

Tworzy komplet składek lub kart połączonych na grzbiecie i przygotowanych do połączenia z okładką. Jest to więc wewnętrzna część oprawy rozumianej jako forma wykończenia druków.

i

Kapitałka

Występuję w postaci tasiemki z wyraźniepogrubionym jednym z brzegów. Jest naklejanana oba końce grzbietu. Służy do wzmocnieniaoprawy stanowiąc jednocześnie elementozdobny. Kapitałka jest wyrabiana z najczęściej zjedwabiu. Niegdyś kapitałka była równieżpleciona lub szyta bezpośrednio na wkładzie. 

008

Wyklejka

To podwójny arkusz papierułączący w książkach z twardąoprawą wkład z okładką.Książka ma zawsze dwiewyklejki – przednią i tylną(w książkach z oprawą miękkąbloki kart wklejane sąbezpośrednio do okładki,bez wykorzystania wyklejek).Stanowi ozdobę, gdy jestkolorowa. 

ee